С.Батцэцэг алт, Г.Мандахнаран мөнгөн медаль хүртэв
1-28

 

“Мюнхен-1972”, “Монреаль-1976” олимпийн наадам, “Тегеран-1973” ДАШТ-ий алтан медальт, ОХУ-ын нэрт бөх Иван Ярыгиний нэрэмжит Гранпри тэмцээн нэгдүгээр сарын 24-27-нд Красноярск хотод түүний нэрэмжит спорт цогцолборт боллоо.

 

Тэмцээнд ОХУ, Монгол, АНУ, Куба, Япон, Болгар, Беларусь, БНХАУ, Турк, Герман, Йордан, Румын, Казахстан, Узбекистан, Унгар, Туркменистан, Норвеги гэсэн 17 орны 187 тамирчин эрэгтэй, эмэгтэйчүүдийн тус бүр 10 жинд өрсөлдөв. Красноярскийн дэвжээнд манай улсын 50-иад тамирчин зодоглосноос хоёр алт, хоёр мөнгө, 11 хүрэл, нийт 15 медаль хүртэв.


Эмэгтэйчүүдийн 68 кг-ын жинд хөдөлмөрийн баатар, гавьяат тамирчин С.Батцэцэг хоёр дахь удаагаа 57 кг-д гавьяат тамирчин С.Цэрэнчимэд анх удаа түрүүлж Монгол Улсын алтан соёмбот далбаагаа мандуулж, төрийн дууллаа эгшиглүүллээ. Ийнхүү тэд Монголын бөхчүүдээс Красноярскийн 13, 14 дэх алтан медалийг эх орондоо авчрахаар болж байна.

 

Эрэгтэйчүүдийн 70 кг-д “Алдар” спорт хорооны тамирчин, гавьяат тамирчин Г.Мандахнаран, эмэгтэйчүүдийн 68 кг-д “Алдар” спорт хорооны тамирчин Э.Даваанасан мөнгө, эрэгтэйчүүдийн 57 кг-д “Хасу-Мегастарс” клубийн тамирчин Н.Насанбуян, 65 кг-д “Алдар” спорт хорооны тамирчин Б.Батмагнай, 70 кг-д Баянхонгор аймаг, “Хонгор нутаг” дэвжээний тамирчин спортын мастер Э.Бямбадорж, 86 кг-д “Алдар” спорт хорооны тамирчин ОУХМ О.Үйтүмэн, 92 кг-д “Хасу-Мегастарс” клубийн тамирчин ОУХМ Б.Өлзийсайхан, эмэгтэйчүүдийн 53 кг-д “Хилчин” спорт хорооны тамирчин ОУХМ Э.Сумъяа, 55 кг-д спортын мастер “Женко” клубийн тамирчин спортын мастер Б.Болортуяа, 59 кг-д “Хасу-Мегастарс” клубийн тамирчин ОУХМ А.Батцэцэг, 65 кг-д “Хилчин” спорт хорооны тамирчин ОУХМ З.Болортунгалаг, 68 кг-д “Хасу-Мегастарс” клубийн тамирчин ОУХМ Э.Дэлгэрмаа, 72 кг-д “Алтай” констракшн, Төмөр замын Цагдаагийн газрын тамирчин, гавьяат тамирчин О.Насанбурмаа нар хүрэл медаль хүртлээ. 

 

 

ТЭМЦЭЭНИЙ ДҮН:


Эрэгтэйчүүдийн 57 кг: 1 Муслим Садулаев 2. Абасгажи Магомедов (хоёул ОХУ) 3. Нармандахын Насанбуян (Монгол), Томас Гилман (АНУ) 


61 кг: 1. Магомедрасул Идрисов (ОХУ) 2. Николай Охлопков (Румын) 3. Эдуард Григорьев, Рамазан Ферзалиев (хоёул ОХУ) 


65 кг: 1. Ахмед Чакаев 2. Начын Куулар 3. Гажимурад Рашидов (бүгд ОХУ) 3. Батчулууны Батмагнай (Монгол) 


70 кг: 1. Магомедрасул Газимагамедов (ОХУ) 2. Ганзоригийн Мандахнаран 3. Энхбаярын Бямбадорж (хоёул Монгол), Разамбек Жамалов (ОХУ)


74 кг: 1. Заурбек Сидаков (ОХУ) 2. Якуп Гор (Турк) 3. Магомед Курбаналиев (ОХУ), Азамат Нуриков (Беларусь) 


86 кг: 1. Даурен Куруглиев (ОХУ) 2. Фатих Эрдин (Турк) 3. Владислав Валиев (ОХУ), Оргодолын Үйтүмэн (Монгол) 


92 кг: 1. Магомед Курбанов 2. Батырбек Цакулов (хоёул ОХУ) 3. Баасанцогтын Өлзийсайхан (Монгол) 


97 кг: 1. Шамиль Мусаев (ОХУ) 2. Александр Гуштын (Беларусь) 3. Игорь Овсянников (ОХУ) 3. Баки Сахин (Турк) 


125 кг: 1. Анзор Хизриев (ОХУ) 2. Таха Акгуль (Турк) 3. Зелимхан Хизриев (ОХУ)


Эмэгтэйчүүдийн 50 кг: 1. Кика Кагата (Япон) 2. Анжелика Ветошкина (ОХУ) 3. Виктория Энтони (АНУ), Даулетбике Яхшимуратова (Узбекистан) 


53 кг: 1. Сара Хильдебранд (АНУ) 2. Наталья Малышева 3. Лейла Карымова (хоёул ОХУ), Эрдэнэчимэгийн Сумъяа (Монгол) 


55 кг: 1. Виктория Ваулина (ОХУ) 2. Нао Танияма (Япон) 3. Бат-Очирын Болортуяа (Монгол) 


57 кг: 1. Сүхээгийн Цэрэнчимэд (Монгол) 2. Ольга Хорошавцева (ОХУ) 3. Гейс Буллен (Норвеги), Бильяна Дудова (Болгар) 


59 кг: 1. Юзүка Игараши (Япон) 2. Светлана Липатова (ОХУ) 3. Алтанцэцэгийн Батцэцэг (Монгол) 


62 кг: 1. Анжела Фоменко 2. Анна Щербакова 3. Ульяна Тукуренова (бүгд ОХУ) 


65 кг: 1. Мария Кузнецова (ОХУ) 2. Мисүзү Еномото (Япон) 3. Зоригтын Болортунгалаг (Монгол), Юлия Пронцевич (ОХУ)


68 кг: 1. Соронзонболдын Батцэцэг 2. Энх-Амарын Даваанасан 3. Энхсайханы Дэлгэрмаа (бүгд Монгол), Ханум Велиева (ОХУ) 


72 кг: 1. Тамира Менса (АНУ) 2. Юка Кагами (Япон) 3. Евгения Захарченко (ОХУ) 3. Очирбатын Насанбурмаа (Монгол) 


76 кг: 1. Сүзүки Минагава (Япон) 2. Василиса Марзалюк (Беларусь) 3. Эльмира Сыздыкова (Казахстан), Алине Фокен Роттер (Герман)

Shuud.mn
Сонин хачин